Ολυμπιακός 1 - Άντερλεχτ 2 / Μένουμε Ελλάδα

Με τον χειρότερο τρόπο ολοκληρώθηκε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού, καθώς έχασε στην παράταση με 2-1 από την Άντερλεχτ και έμεινε εκτός Γιουρόπα Λιγκ. Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, πίεσαν, βρήκαν δίχτυα με γκολ από (ανύπαρκτο) πέναλτι του Φορτούνη στο 28’, όμως στο δεύτερο ήταν κακοί και τυχεροί που το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί δεν τους δόθηκε καθαρό πέναλτι στο 92’ από έναν ανεκδιήγητο διαιτητή, ο οποίος προφανώς ήθελε να «ισοφαρίσει» την λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου, με το οποίο οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Λίγο αργότερα ήρθε η… κατάρρευση, με τον Ολυμπιακό να δέχεται δύο γκολ από τον Ατσεαμπόνγκ και να μένει… Ελλάδα παρά τις προσδοκίες για μια καλή πορεία στον θεσμό.

Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης
Γκολ: Φορτούνης (28’ πεν.) - Ατσεαμπόνγκ (107’, 110’)

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμεπνταλεουί, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (67΄Ζντιέλαρ), Φορτούνης, Ντουρμάζ (50’ Τσόρι), Πουλίδο (83’ Πουλίδο), Ιντέγε
Άντερλεχτ: Προτό, Ναχάρ, Ντέσχαχτ, Εμποτζί, Μπούτνερ (91’ Νότινγκ), Ντεντόνκερ (97’ Ντεφούρ) , Μπατζί, Τζούριτσιτς (82΄Σουάρες) , Πρατ, Ατσεαμπόνγκ, Οκάκα.

Διαιτητής: Χάντερ (Β.Ιρλανδία)
Κίτρινη κάρτα: Κάρα, Μποτία, Ναχάρ, Ντομίνγκεζ, Αστεαμπόνγκ, Μπατζί