Παναθηναϊκός 3 - Μπρόντμπι 0 / Άναψε… κόκκινο για τους ομίλους!

Η… υποχρέωση του Παναθηναϊκού για νίκη επί της σαφώς πιο έτοιμης Μπρόντμπι ήταν δεδομένη πριν από την έναρξη του αγώνα. Έγινε πιο ξεκάθαρη στο 33ο λεπτό όταν οι φιλοξενούμενοι έμεναν με παίκτη λιγότερο. Το γκολ του Μάρκους Μπεργκ σε… νεκρό χρόνο στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε τους Πράσινους σε θέση οδηγού, μόνο που μια… στραβοτιμονιά –ακόμα και με παίκτη περισσότερο– μπορούσε να τον βγάλει εκτός πορείας. Δύο τέτοιες άλλωστε ήταν αυτές που έδωσαν τη χαριστική βολή στους Δανούς. Η πρώτη όταν ο Ιμπάρμπο «χόρεψε» τον αντίπαλό του και η δεύτερη όταν ανάγκασε τον γκολκίπερ Ρένοου να τον ανατρέψει. Πέναλτι και (δεύτερη) κόκκινη. Λεντέσμα και 2-0. Το 3-0 από τον Μπεργκ άναψε πράσινο για την είσοδο του Τριφυλλιού στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Γήπεδο: «Απόστολος Νικολαΐδης»

Γκολ: 45’+2’, 82’ Μπεργκ, 54’ πέν. Λεντέσμα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μέστο, Ιβανόφ, Μολέντο, Κουτρουμπής (58’ Λέτο), Χουλτ, Λεντέσμα, Γουακάσο (73’ Βιγιαφάνιες), Ζέκα, Ιμπάρμπο, Μπεργκ (86’ Ρινάλντι).

ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ: Ρένοου, Λάρσον, Κρόνε, Ρέκερ, Άλμπρεχτσεν, Νέργκαρντ, Φίρι, Χιουλσάκερ, Μουχτάρ, Βίλτσεκ (72’ Χέρμανσον), Πούκι (53’ Τόπελ).

Διαιτητής: Ίστβαν Βαντ (Ουγγαρία)

Κίτρινη: 4’ Κουτρουμπής, 31’ Γουακάσο - 9’ Κρόνε, 36’ Άλμπρεχτσεν

Κόκκινη: 33’ Κρόνε (2η κίτρ.), 50’ Ρένοου