Print this page
Η Ελλάδα, τουλάχιστον, νίκησε το Λιχτενστάιν...!
Τρίτη, 26 Μαρτίου 2019 13:01

{modulepos inside1}

Μεταξύ μας, τα στατιστικά δεν λένε πάντα την αλήθεια στον αθλητισμό. Ειδικά όταν πρόκειται για έναν ποδοσφαιρικό αγώνα. Από τότε που καταγράφονται και αναλύονται τόσο πολύ οι ομαδικές και οι ατομικές επιδόσεις στη διάρκεια ενός αγώνα, έχει αρχίσει και χάνεται το... τόπι. Όπως συνέβη στην περίπτωση του αγώνα Νασιονάλ Ποτόσι - Ζούλια για το Κόπα Σουνταμερικάνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν 54 τελικές προσπάθειες –εκ των οποίων οι 15 στον στόχο– έναντι 6 των αντιπάλων τους, δηλαδή δοκίμαζαν τον τερματοφύλακά τους κάθε δύο λεπτά, είχαν 79% κατοχή, κέρδισαν 13 κόρνερ, είχαν 90% ακρίβεια στις μεταβιβάσεις της μπάλας και όμως έχασαν 1-0 με γκολ στις καθυστερήσεις! Θύμισαν... Ελλάδα στο Λιχτενστάιν οι γηπεδούχοι, μόνο που η Γαλανόλευκη βρήκε (έστω μόνο) δύο γκολ στις 31 τελικές που κατέγραψε η στατιστική υπηρεσία...